CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti
Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 64
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : melihat dan
mendengar
Kaedah : soaljawab,
sumbangsaran dan tujuk cara
Pengetahuan sedia ada : pelajar
telah mengetahui tentang pentingnya menjaga kebersihan dalam kehidupan seharian
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian
akidah thaharah (bersuci).
2)mengetahui bahagian-bahagian air
3)menerangkan cara
menyucikan kulit bangkai (samak).
Kemahiran berfikir : menjana
idea, banding beza
Penerangan nilai : kebersihan
Bahan bantu mengajar : LCD,
komputer, slide powerpoint, video
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca doa sebelum belajar
:
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Gambar kotoran pada pakaian
|
Guru mempamerkan gambar kotoran pada pakaian
Guru menyoal murid berdasarkan gambar yang
ditayangkan
Murid menjawab soalan yang telah diajukan oleh
guru
|
Kaedah : soaljawab, tunjuk cara
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian bersuci pada bahasa ialah bersih dan
bebas daripada segala kekotoran sama ada dalam bentuk nyata (ﺣﺴﻲ), seperti
najis atau bentuk maknawi seperti
perkara yang mengaibkan atau sifat-sifat keji.
Pada syarak
ialah perbuatan yang mengharuskan ibadat seperti solat, tawaf atau
seumpanya. Bentuk-bentuk bersuci antaranya berwuduk, mandi, istinjak dan
menghilangkan najis daripada pakaian, badan dan juga tempat.
Jenis-jenis air
1)air hujan
2)air embun
3)air laut
4)air sungai
5)air mata air
Bahagian air
1)air yang suci pada dirinya dan menyucikan yang
lain serta tidak makruh penggunaannya (air mutlak)
2)air yang suci dan menyucikan yang lain tetapi
makruh penggunaanya pada badan (air musyammas)
3)air yang suci pada dirinya tetapi tidak dapat
menyucikan yang lain (air musta’mal)
4)air yang tidak suci pada dirinya dan tidak
menyucikan yang lain (air mutanajis)
|
Guru menerangkan pengertian thaharah (bersuci) dari
segi bahasa dan istilah.
Guru mempamerkan
gambar bahagian-bahagian air yang boleh digunakan untuk bersuci
Guru memberikan
jenis-jenis air yang boleh digunakan untuk bersuci
Guru menjelaskan
empat bahagian air iaitu air mutlak, air musyammas, air musta’mal dan air
mutanajis
|
Bahan bantu mengajar : powerpoint
Kaedah : menerang
Nilai : istiqamah, kebersihan, patuh
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Pengertian menyucikan kulit bermaksud
menyucikan kulit bangkai sama ada daripada binatang yang boleh dimakan atau
tidak. Kulit tersebut boleh menjadi suci apabila di samak.
Cara menyucikan
kulit :
1) menghilangkan
darah daging dan semua yang melekat pada kulit yang boleh membusukkan jiak
tidak dibuang, dengan sesuatu yang tajam rasanya atau kelat seperti tawas
atau buah manjakani dan seumpamanya walaupun berupa najis seperti tahi burung
merpati.
2)kulit yang telah
di samak mengikut cara-cara diatas adalah suci pada zahir dan batin. Sedikit
bulu yang terdapat padanya adalah dimaafkan.
|
Guru menerangkan
pengertian menyucikan kulit atau samak
Guru menjelaskan
cara-cara menyucikan kulit binatang berdasarkan video yang ditayangkan
|
Strategi : berdasarkan guru dan bahan
Bahan bantu mengajar
: video
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Latihan dalam kumpulan
|
Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan
Guru meminta murid untuk menjalankan latihan
amali cara menyucikan najis dari bahan yang telah disediakan
|
Nilai : bekerjasama, menjana idea
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian bersuci
Air yang sah untuk bersuci
Bahagian air
Pengertian menyucikan kulit
Cara menyucikan kulit
|
Guru merumus semula tajuk yang dipelajari
Guru membuat kesimpulan berdasarkan tajuk yang
telah dipelajari
|
Nilai : khusyuk
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran mendengar, melihat
dan menghafal
Kaedah :tujukcara dan demonstrasi
Pengetahuan sedia ada : wuduk
sebagai alat yang membolehkan seseorang untuk solat
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian wuduk serta
rukunnya.
2)mengetahui perkara-perkara sunat wuduk dan cara yang sempurna.
3)menyatakan perkara yang boleh
membatalkan wuduk.
Kemahiran berfikir : penyoalan,
perbincangan dan merumus
Peneranpan nilai : bersih, berdisiplin,
bekerjasama, khusyuk dan bersunguh-sungguh
Bahan bantu mengajar :
al-Quran, kad perkataan, gambar dan lembaran kerja
Langkah/ Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca doa sebelum
belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Soal jawab tentang al-Quran
-Apa yang diambil oleh kawan kamu?
-Apa yang perlu dilakukan sebelum menyentuh al-Quran?
|
Guru meminta seorang murid mengambil al-Quran
Guru menyoal murid tentang al-Quran
Murid memberikan jawapan berdasarkan soalan yang
telah diajukan oleh guru
|
Strategi : Penyoalan
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Niat wuduk dan ertinya
Rukun wuduk
1) niat
2) membasuh muka
3) membasuh tangan
hingga ke siku
4) meyapu sedikit air di
kepala
5) membasuh kaki hingga
ke buku lali
6) tertib
|
Guru meminta seorang murid membaca niat wuduk
diikuti oleh murid lain
Guru meminta semua murid menghafal niat erti
wuduk
Murid membaca secara kumpulan, individu dan
kelas
Guru memberi arahan untuk murid membahagikan
kumpulan
Guru meminta murid untuk menyusun rukun wuduk
mengikut urutan yang betul
Guru menerangkan tentang rukun wuduk kepada
murid-murid
Murid mendengar penerangan yang disampaikan oleh
guru
|
Strategi : hafazan dan perbincangan
Bahan bantu mengajar:
Kad lembaran dan gambar
Nilai : bersungguh-sungguh dan berkerjasama
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Perkara yang membatalkan wuduk
1) keluar sesuatu dari salah satu daripada jalan
(qubul dan dubur)
2)tidur yang tidak tetap papan punggungnya
3) hilang akal disebabkan sakit, atau mabuk,atau
gila, atau pitam, atau gila babi atau seumpamanya
4) menyentuh kulit perempuan yang bukan
mahramnya tanpa berlapik
5) menyentuh kemaluan manusia dengan tapak
tangannya
|
Guru
mempamerkan contoh-contah perkara yang membatalkan wuduk
Guru menerangkan
gambar yang telah ditujukkan di papan putih
|
Strategi : penerangan
Nilai : fokus
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Latih tubi
|
Guru memanggil seorang murid untuk menunjukkan
rukun wuduk seperti yang diajarkan tadi
Murid yang lain memberikan perhatian sepenuhnya
|
Nilai : Khusyuk
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah dipelajari
Niat wuduk dan ertinya
Rukun wuduk
Perkara yang membatalkan wuduk
|
Guru merumus semula tajuk yang dipelajari
Guru memberikan latihan berdasarkan buku teks
|
Nilai : Rajin
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran mendengar dan
melihat
Kaedah : tujuk cara, soaljawab
Pengetahuan sedia ada : murid telah diajar oleh ibubapa di rumah cara
beristinjak
Hasil Pembelajaran :
1) memahami pengertian istinjak serta
syarat beristinjak.
2) mengetahui alat-alat yang boleh
digunakan ketika istinjak.
3) menerangkan sunat dan makruh ketika
qada’ hajat.
Kemahiran berfikir : penyoalan,
perbincangan dan merumus
Penerapan nilai : kebersihan, patuh hormat
Bahan bantu mengajar : powerpoint, kad
imbasan
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Tiga ketul batu
|
Guru menujukkan tiga ketul batu kepada murid
sambil bertanya tentang kegunaan batu tersebut
Murid menjawab soaan yang diajukan oleh guru
secara kelas
|
Kaedah : soaljawab
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Istinjak pada bahasa ialah menghilangkan najis
atau mengurangkannya daripada tempat keluar air kecil atau air besar
Pada syarak pula dinamakan perbuatan tersebut
kerana orang beristinjak berusaha untuk melepaskan dirinya daripada sesuatu
yang menyakitkan pada kebiasaanya istinjak dilakukan di tempat yang tertutup
seperti dibelakng tanah tinggi dan seumpamanya
Hukum istinjak :
Wajib daripada tiap-tiap najis yang keluar daripada
qubul dan dubur seperti kencing, tahi dan sebagainya walaupun jarang berlaku
seperti darah, wadi dan seumpamanya
Alat-alat istinjak
1) air mutlak
2)benda kesat seperti batu,atau daun kering,
atau tisu, kayu dan sebagainya
|
Guru meyuruh murid membaca
pengertian istinjak secara kelas
Guru mengajukan
soalan kepada murid :
Soalan
mengapa perlu
beristinjak?
Jawapan
Untuk kebersihan diri
Guru menerangkan
hukum istinjak kepada semua murid
Guru mempamerkan kad
imbasan tentang alat-alat istinjak
|
Kaedah : soaljawab
Nilai : patuh, hormat
Bahan bantu mengajar
: kad imbasan
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Syarat-syarat istinjak seperti
1)alat yang digunakan mestilah suci iaitu bersih
dan kering
2)najis yang ada pada qubul dan dubur yang belum
kering
3)najis yang keluar tidak meleleh ke tempat lain
seperti paha atau betis
3)tidak ada benda lain yang melekat ditempat
keluar najis seperti debu dan tanah
Sunat ketika qada’ hajat
1)sunat menjauhi daripada membuang air kecila
atau besar di bawah pokok
2)sunat menjauhi daripada membuang air kecil
atau besar ditempat laluan manusia dan tempat berteduh
Makruh ketika qada’ hajat
1)bercakap-cakap ketika qada’ hajat kecuali
darurat
2) menghadap atau mebelakangkan atau bulan
|
Guru menerangkan dan
membuat ulasan tentang syarat-syarat istinjak
Guru menjelaskan
tentang sunat dan makruh ketika qada’ hajat
|
Startegi :
berpusatkan guru
Nilai : kebersihan
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Cara beristinjak
dengan benda kesat seperti batu
1)gunakan
sekurang-kurangnya tiga biji batu
2)gosokkan alat
istinjak pada qubul atau dubur
|
Guru memilih seorang
murid untuk menujukkan cara beristinjak dengan betul berdasarkan cara yang
telah diajarkan
|
Kaedah :demonstrasi
Strategi :
berdasarkan murid dan bahan
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang
telah dipelajari
Maksud istinjak dari
segi bahasa dan syarak
Hukum istinjak
Alat-alat yang
digunakan untuk istinjak
Syarat-syarat
istinjak
|
Guru merumus semula
tajuk yang telah dipelajari
Guru membuat
kesimpulan keseluruhan berdasrkan tajuk yang telah di ajar
|
Nilai : taat
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain
Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang –
6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran menjana
idea
Kaedah : soaljawab,
sumbangsaran
Pengetahuan sedia ada : mandi
perlu dilakukan bagi membersihkan badan daripada kotoran
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian mandi
wajib dan sunat serta rukunnya.
2)mengetahui perkara sunat
ketika mandi wajib.
3)menyenaraikan jenis-jenis
mandi sunat yang perlu diketahui.
Kemahiran berfikir : melihat,
mendengar
Penerapan nilai : menjaga
kebersihan
Bahan bantu mengajar :
powerpoint
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ
ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Video
|
Guru mengajukan soalan kepada murid berdasarkan
video yang ditayangkan
Murid memberi perhatian sepenuhnya terhadap
video yang ditayangkan
Guru mengaitkan video dengan tajuk yang akan
dipelajari
|
Kaedah :soaljawab
Nilai : kreatif
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian mandi wajib ialah mandi yang tidak
sah ibadat tanpanya apabila terdapat sebab-sebab yang mewajibkan mandi
Pengertian mandi sunat ialah mandi yang sah
solat tanpanya dan syarak menghukumkannya sunat serta digalkkan untuk
tujuan-tujuan tertentu
Rukun mandi wajib
1) niat
2) menghilangkan najis
3) menyampaikan air kepada segala bulu-bulu dan
kulit
|
Guru menerangkan pengertian mandi wajib dan
sunat
Guru menjelaskan rukun mandi wajib yang perlu
dilakukan ketika mandi wajib atau sunat
|
Strategi : berpusatkan guru
Nilai : hormat, patuh
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Perkara-perkara sunat ketika mandi wajib
1) menghadap kiblat
2) membaca bismillah
3) membasuh kedua tapak tangan
4) menghilangkan segala kekotoran daripada tubuh
5)mengambil wuduk dn niat sunat bagi mandi junub
Jenis-jenis mandi wajib
1)mandi sunat jumaat
2)mandi sunat dua hari raya
3)mandi sunat solat istisqa’
4)mandi sunat gerhana matahari dan bulan
5)mandi setelah memandikan mayat
6)mandi setelah memeluk islam
7)mandi setelah siuman atau gila atau pitam
8)mandi ketika hendak berihram haji atau umrah
9)mandi ketika masuk kota mekah
10)mandi hendak wuquf di Arafah
11)mandi kerana hendak bermalam di Muzdalifah
12)mandi kerana hendak melontar
|
Guru menerangkan perkara-perkara sunat ketika
mandi wajib sambil menujukkan cara di hadapan kelas
Guru mengelaskan jenis-jenis mandi wajib
|
Kaedah : tujukcara, peta minda
Bahan bantu mengajar : slide powerpoint
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Latihan dalam kumpulan
|
Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan
bagi membincangkan jenis-jenis mandi wajib atau sunat yang perlu diketahui
Murid memberikan tindak balas dengan baik
|
Bahan bantu mengajar : kertas mahjong, marker
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian mandi wajib dan sunat
Rukun mandi wajib
Perkara-perkara sunat ketika mandi wajib
Jenis-jenis mandi wajib
|
Guru merumus semula tajuk yang dipelajari
Guru memberi kesimpulan berdasarkan tajuk yang
telah dipelajari
|
Nilai : patuh
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran melihat, mendengar
Kaedah : demonstrasi
Pengetahuan sedia ada : khuf adalah kasut
kulit yang bersih daripada sebarang najis
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian khuf, hukum serta
syarat menyapu khuf.
2)menerangkan cara menyapu khuf dengan
betul.
3)menyatakan perkara yang boleh
membatalkan sapu khuf.
Kemahiran berfikir : menjana idea,
mengenalpasti sesuatu perkara
Penerapan nilai : menjaga kebersihan
Bahan bantu mengajar : powerpoint
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca
doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Kasut kulit
|
Guru mempamerkan gambar kasut kulit di hadapan
kelas
Guru mengajukan soalan kepada murid mengenai
gambar yang dipamerkan
Murid menjawab dengan pelbagai jawapan
Guru menerangkan tajuk yang akan dipelajari
berkaitan gambar yang dipamerkan
|
Startegi : berdasarkan bahan
Bahan bantu mengajar : slide powerpoint
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian khuf ialah kasut kulit yang menutup
kaki hingga buku lali
Hukum menyapu khuf ialah harus
Syarat menyapu khuf
1) seseorang yang memakainya dalam keadaan
bersuci
2) khuf ini hendaklah yang menutup anggota yang
difardhukan
3) sepasang khuf yang dipakai itu hendaklah yang
boleh digunakan berturut-turut
4) sepasang khuf ini suci daripada najis
|
Guru menerangkan pengertian khuf
Guru menjelaskan hukum menyapu khuf
Guru menyatakan syarat-syarat menyapu khuf
|
Kaedah : demonstrasi
Pendekatan : deduktif
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Cara menyapu khuf
1) wajib menyapu khuf sekadar yang boleh
dinamakan menyapu dibahagian atasnya walaupun dibahaskannya sedikit seperti
diletakkan tangannya yang basah diatas khuf atau dititiskan air keatasnya
2) sunat menyapu khuf secara digores dengan anak
jarinya
Perkara yang membatalkan menyapu khuf
1)dibuka khufnya sama ada kedua-dua atau sebelah
atau khuf itu tidak harus lagi disapu seperti ianya yang timbus atau rosak
2)tempoh masanya telah habis
|
Guru menujukkan cara menyapu khuf dihadapan
kelas
Murid memberikan perhatian sepenuhnya kepada
guru
Guru menjelaskan perkara-perkara yang
membatalkan ketika menyapu khuf
|
Kaedah : tujukcara
Nilai : hormat, taat
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Tujuk cara
menyapu khuf
|
Guru memanggil seorang murid bagi menujukkan
cara menyapu khuf berdasarkan yang telah diajar oleh guru
Murid yang lain memberikan perhatian sepenuhnya
kepada rakannya yang di hadapan
|
Kaedah : demonstrasi
Nilai : beri perhatian
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian khuf
Hukum menyapu khuf
Cara menyapu khuf
Perkara yang membatalkan menyapu khuf
|
Guru merumus semula tajuk yang dipelajari
Guru membuat kesimpulan keseluruhan tajuk yang
telah dipelajari
|
Nilai : memahami tajuk yang dipelajari
Memberikan perhatian kepada guru
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain
Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang –
6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran melihat,
mendengar
Kaedah : demonstrasi
Pengetahuan sedia ada : tayamum
digunakan ketika ketiadaan air
disekeliling
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian
tayamum, syarat tayamum.
2)menerangkan rukun dan sunat-sunat
tayamum.
3)menyatakan perkara yang
boleh membatalkan tayamum.
Kemahiran berfikir : menjana
idea
Penerapan nilai : menjaga
kebersihan
Bahan bantu mengajar :
tepung, dulang
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktivti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca
doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Tepung, dulang
|
Guru membawa tepung dan dulang ke hadapan kelas
Guru mengajukan soalan berkaitan tepung dan
dulang tersebut
Murid menjawab soalan guru dengan baik
Guru menerangkan tajuk yang akan dipelajari
|
Strategi : berpusatkan bahan
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian tayamum dari segi bahasa bererti tujuan
Dari segi syarak adalah menyapu debu tanah yang
suci ke muka dan dua tagan berserta niat dengan cara yang tertentu
Syarat mengharuskan
tayamum
1)uzur sama ada
disebabkan oleh musafir atau sakit
2)masuk waktu solat
dengan yakin, tidak sah tayamum jika syak masuk waktu walaupun berbetulan
masuk waktunya
3)ketiadaan air dan
telah mencari air ditempat tinggal dan jiran-jiranya. Jika tidak didapati,
hendaklah mencari dipersekitarannya dengan melihatnya sendiri.
4)uzur menggunakan
air kerana ditakuti akan menghilangkan manfaat pada anggota
5)berhajat
menggunakan air yang ada untu binatang yang dihormati atau untuk dirinya
6)menggunakan tanah
yang suci dan mempunyai debu serta tidak pernah digunakan bertayamum dengnnya
Rukun tayamum
1)memindahkan tanah
kepada anggota badan
2)memindahkan tanah
kepada anggota badan
3)menyapu muka bagi
tepukan yang pertama
4)menyapu kedua
tangan serta dua siku bagi tepukan yang kedua
5)tertib
|
Guru menerangkan pengertian dari segi bahasa dan
syarak
Guru menyatakan syarat-syarat bagi mengharuskan
tayamum
Guru menjelaskan rukun tayamum kepada murid
|
Strategi : berpusatkan guru dan bahan
Kaedah : sumbangsaran
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Sunat-sunat tayamum
1)membaca basmalah ketika mula menepuk
2)menyapu muka dari bahagian atas ke bawah
3)mendahulukan menyapu tangan kanan daripada
kiri
4)kurangkan penggunaan debu seperti dengan cara
menepuk kedua-dua tapak tangan
5)menjarang-jarangkan anak jari ketika menyapu
debu
6)menyelati anak-anak jari jika debu telah
mengenai diantar anak-anak jarinya. Jika tidak mengenai debu diantaranya
wajiblah diselati.
7)jangan diangkatkan tangan ketika menyapu
kecuali telah sempurna sapuannya
8)menghadap kiblat
Perkara yang membatalkan tayamum
1)semua perkara yang membatalkan wuduk
2) mengenai ada air walaupun sedikit jika
tayamum kerana ketiadaan air
3)murtad
|
Guru menujukkan cara sunat-sunat taymum di
hadapan kelas dengan menggunakan bahan yang telah disediakan
Guru memberikan contoh perkara-perkara yang
boleh membatalkan tayamum
|
Kaedah : demonstrasi, tujukcara
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Sunat-sunat tayamum
|
Guru memanggil seorang murid bagi menunjukkan
sunat-sunat tayamum yang telah diajarkan
Murid yang lain memberikan sepenuh perhatian
kepada murid yang di hadapan
|
Kaedah : demonstrasi
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulang kaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian tayamum
Rukun tayamum
Sunat-sunat tayamum
Perkara yang membatalkan tayamum
|
Guru merumus semula tajuk yang telah dipelajari
Guru membuat kesimpulan keseluruhan berdasarkan
tajuk
Guru memberikan latihan di dalam buku teks
|
Nilai : patuh, taat
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran melihat, mendengar
Kaedah : tujukcara dan perbincangan
Pengetahuan sedia ada : najis adalah
sesuatu yang kotor dan perlu dibersihkan jika ingin menunaikan ibadat
Hasil Pembelajaran :
1)memahami
pengertian najis serta jenis-jenis najis yang perlu diketahui.
2)menerangkan
cara menyucikan najis serta air yang digunakan.
3)menyenaraikan
perkara yang diharamkan ketika hadas besar dan hadas kecil.
Kemahiran berfikir : membanding beza,
menjana idea
Peneranpan nilai : menjaga kebersihan
Bahan bantu mengajar : LCD, komputer,
video dan gambar
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ
ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta
murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai
: khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Gambar
najis di papan putih
|
Guru
mempamerkan gambar najis di hadapan kelas
Guru
mengajukan soalan berkaitan gambar yang tertera
Murid
menjawab dengan pelbagai jawapan
Guru
mengaitkan gambar tersebut dengan tajuk yang akan dipelajari
|
Kaedah
: tunjukcara
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian
najis
Ialah sesuatu
kekotoran yang boleh menegah sahnya ibadat seperti solat atau tawaf
Jenis-jenis
najis
1)mukhafafah
– najis yang ringan iaitu air kencing kanak-kanak lelaki yang berumur tidak
lebih daripada 2 tahun yang hanya menyusu susus ibunya
2)mutawasitah
– najis yang seerhana seperti tahi, darah arak dan lain-lain
3)mughalazah
– najis berat iaitu anjing, babi dan kotorannya serta benda-benda yang terbit
daripada kedua-duanya
|
Guru
menyuruh murid membaca pengertian najis secara kelas
Guru
mengelaskan jenis-jenis najis berdasarkan gambar yang telah dipamerkan
|
Strategi
: berpusatkan murid dan bahan
Kaedah
: perbincangan
Nilai
: hormat
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Cara
menyucikan najis
i)Mukhafafah
1)lapkan
najis dengan kain kering
2)renjiskan
air mutlak keatasnya
3)lap
sehingga kering
ii)Mutawasitah
1)buang
najis itu
2)cuci
tempat yang terkena najis hilang warna, bau dan rasanya
iii)Mughalazah
1)buang
najis itu
2)cuci
tempat yang terkena najis dengan air tanah
3)cuci
dengan air mutlak sebanyak 6 kali hingga hilang warna, bau dan rasa.
Perkara yang
diharamkan ketika hadas besar dan hadas kecil
1)menunaikan
solat fardhu atau sunat
2)membaca
al-Quran
3)tawaf
fardhu atau sunat
4)sujud
tilawah
5)sujud
syukur
|
Guru
mempamerkan video di hadapan kelas berkenaan cara menyucikan najis
mukhafafah, mutawasitah dan mughalazah
Guru
menjelaskan perkara haram yang tidak boleh dilakukan ketika hadas besar dan
hadas kecil
|
Kaedah
: berpusatkan bahan
Bahan
bantu mengajar : video
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Membersihkan
najis mukhafafah, mutawasitah dan mughalazah
|
Guru
membahagikan murid kepada tiga kumpulan bagi membincangkan cara membersihkan
najis mukhafafah
Murid
membincangkan cara membersihkan najis mukhafafah secara kumpulan
Guru meminta
murid untuk menerangkan di hadapan
kelas secara kumpulan
|
Kaedah
: perbincangan
Bahan
bantu mengajar : kertas mahjong dan marker
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji
tajuk yang telah dipelajari
Pengertian
najis
Jenis-jenis
najis
Cara
menyucikan najis
Perkara yang
diharamkan ketika hadas besar dan hadas kecil
|
Guru merumus
semula tajuk yang telah dipelajari
|
Nilai :
menjaga kebersihan
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain
Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang –
6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran melihat,
membaca dan mendengar
Kaedah : tujukcara dan
kerja kumpulan
Pengetahuan sedia ada : jenis
darah yang ada pada perempuan setelah mencapai tahap baligh
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian haid serta
tempoh keluar haid.
2)mengenalkan tempoh suci
seseorang semasa haid.
3)menyenaraikan perkara
haram kerana kedatangan haid.
Kemahiran berfikir : penyoalan,
merumus,
Peneranpan nilai : bekerjasama,
hormat
Bahan bantu mengajar : LCD,
komputer, kertas mahjong, marker, video
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca
doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Video
|
Guru mempamerkan video seorang murid yang jelas
menampakkan perubahan tubuh badan apabila telah datang haid
|
Bahan bantu mengajar : video
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian haid ialah darah yang keluar daripada
faraj perempuan yang berumur 9 tahun atau lebih, ianya bukan kerana penyakit
atau bersalin
Tempoh haid
1)sekurang-kurangnya sehari semalam
2)sebanyak-banyaknya 15 hari 15 malam
3)kebiasaanya 6 hari 6 malam atau 7 hari 7 malam
|
Guru menerangkan pengertian haid kepada murid
Guru menjelaskan tempoh haid berdasarkan peta
minda yang dipamerkan
|
Strategi : berpusatkan guru dan bahan
Kaedah : penerangan, perbincangan
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Tempoh suci
1)sekurang-kurangnya (antara satu haid dengan
satu haid) ialah 15 hari 15 malam
2)tempoh sebanyak-banyaknya tidak mempunyai had
kerana ada sesetengah perempuan tidak langsung datang haid
Perkara haram yang dilakukan ketika haid
1)lalu dalam masjid jika ditakuti darhnya
menitik
2)berpuasa fardhu dan sunat
3)suami haram mentalakkan isteri jika dalam
keadaan haid
|
Guru menjelaskan tempoh suci seseorang selepas
datang haid
Guru menyatakan perkara haram yang dilakukan
oleh seseorang ketika sedang haid berdasarkan gambar
|
Strategi : berpusatkan bahan
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Latihan dalam kumpulan
|
Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan
bagi menyatakan perkara haram yang dilakukan oleh seorang perempuan ketika
datang haid
Murid perlu menerangkan jawapan yang telah
dibincangkan di hadapan kelas
|
Kaedah : kerja kumpulan
Nilai : bekerjasama, hormat
Bahan bantu mengajar : kertas mahjong, marker
|
Penutup
(3 minit)
|
Uangkaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian haid
Tempoh haid
Tempoh suci
Perkara haram yang dilakukan ketika haid
|
Guru merumus semula tajuk yang telah dipelajari
Guru membuat kesimpulan keseluruhan berdasarkan
tajuk yang telah dia jar
|
Nilai : memahami tajuk yang telah dipelajari
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran melihat dan
mendengar
Kaedah : kerja kumpulan
Pengetahuan sedia ada : darah yang hampir
sama dengan haid
Hasil Pembelajaran :
1)mengetahui pengertian nifas secara
langsung.
2)menerangkan tempoh nifas seseorang dalam
sesuatu keadaan.
3)memahami perkara haram semasa nifas.
Kemahiran berfikir : penyoalan,
perbincangan dan merumus
Penerapan nilai : menjaga kebersihan
Bahan bantu mengajar : LCD, komputer,
powerpoint, video, kertas mahjong, marker
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca
doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Video
|
Guru mempamerkan video tentang ibu yang telah
melahirkan anak
Guru mengajukan soalan berkaitan video yang
ditayangkan
Murid menjawab dengan baik soalan yang telah
diajukan oleh guru
Guru mengaitkan tayangan video dengan tajuk yang
akan dipelajari
|
Strategi : berdasarkan bahan
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian nifas ialah darah yang keluar
mengiringi ibu bersalin
Tempoh nifas
1)masa yang pendek ialah kadar keluar setitik
2)masa yang sederhana ialah 40 hari
3)masa yang peling lama ialah 60 hari
|
Guru menyuruh murid-murid membaca pengertian
nifas secara kelas
Guru menerangkan tempoh nifas yang akan dilalui
oleh seorang ibu setelah melahirkan anak
|
Strategi : berdasarkan murid
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Perkara yang haram dilakukan semasa datang nifas
1)lalu dalam masjid jika ditakuti darhnya
menitik
2)berpuasa fardhu dan sunat
3)suami haram mentalakkan isteri jika dalam
keadaan nifas
|
Guru menjelaskan perkara haram dilakukan semasa
nifas
|
Nilai : kebersihan
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Latihan dalam kumpulan
|
Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan
Setiap kumpulan perlu menyatakan tempoh nifas
yang perlu diketahui
Murid memberikan jawapan dengan tepat dan betul
|
Kaedah : kerja kumpulan
Nilai : bekerjasama
Bahan bantu mengajar : kertas mahjong, marker
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian nifas
Tempoh nifas
Perkara yang haram dilakukan semasa datang nifas
|
Guru merumus semula tajuk yang dipelajari
Guru membuat kesimpulan keseluruhan berdasarkan
tajuk yang telah diajar
|
Nilai : memberi perhatian
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Siti Nur Ain Binti Mohd Fadzil
Matapelajaran : Ibadat
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran melihat, membaca,
mendengar
Kaedah : tunjukcara
Pengetahuan sedia ada : darah penyakit
yang tempohnya lebih daripada tempoh haid
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian istihadah serta
tempoh istihadah yang perlu diketahui
2)mengetahui darah istihadah wajib puasa
dan solat.
3)menerangkan cara menyucikan darah
istihadah.
Kemahiran berfikir : penyoalan,
perbincangan dan merumus
Penerapan nilai : hormat, patuh, menjaga
kebersihan
Bahan bantu mengajar : powerpoint, gambar
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
Membaca
doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ
ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ
ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Gambar dua jenis darah
|
Guru mempamerkan gambar perbezaan darah haid dan
nifas
Guru mengaitkan gambar yang dipamerkan dengan
tajuk yang akan dipelajari
|
Bahan bantu mengajar : gambar
Strategi : berdasarkan bahan
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian istihadah ialah darah penyakit yang
keluarnya bukan dalam tempoh haid dan nifas, seperti darah yang keluar kurang
daripada sehari semalam atau melebihi 15 hari 15 malam
Istihadah wajib puasa dan solat
Kedatangan darah istihadah tidak terhalang
daripada melakukan solat, puasa dan sebagainya
|
Guru menerangkan pengertian istihadah
Guru menjelaskan istihadah wajib puasa dan solat
sepertiman a yang dilakukan oleh mereka yang suci
|
Strategi : berpusatkan guru
Nilai : hormat, patuh
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Cara menyucikan darah istihadah
Perempuan yang istihadah perlu membasuh farajnya
dan masukkan seumpama kapas ke dalamnya, kemudian barulah boleh mengambil
wuduk setelah masuk waktu solat, setelah itu hendaklah segera menunaikan
solat.
Selain itu darah ini perlu dibersihkan terlebih
dahulu sebelum menunaikan solat.
|
Guru menujukan cara menyucikan darah istihadah
berdasarkan gambar yang telah dipamerkan
|
Strategi
: berpusatkan bahan
Kaedah : tunjukcara
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Lembaran kerja
|
Guru memberikan latihan kepada murid berdasarkan
tajuk yang telah dipelajari
|
Nilai : hormat, melaksanakan tugas yang diberi
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah dipelajari
Pengertian istihadah
Istihadah wajib puasa dan solat
Cara menyucikan darah istihadah
|
Guru merumuskan semula tajuk yang telah
dipelajari
Guru membuat kesimpulan berdasarkan tajuk yang
telah dipelajari
|
Nilai : memberikan perhatian, patuh
|
CONTOH RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Nama guru : Nurul Atikah Binti Abdul Razak
Siti Nur Ain Binti Mohd
Fadzil
Matapelajaran : Baligh
Kelas : Tahun 4
Masa : 3.30 petang – 6.30petang
Bilangan : 25 orang
Tajuk : Ibadat
Kemahiran : kemahiran mendengar, melihat
dan membaca
Kaedah : pern=bincangan, soaljawab
Pengetahuan sedia ada : baligh ialah
seseorang yang boleh membezakan antara yang baik dan yang buruk
Hasil Pembelajaran :
1)memahami pengertian baligh dan
tanda-tandanya
2)mengetahui baligh sebagai tahap
perkembangan umur manusia
30mengenali ciri-ciri orang yang baligh
Kemahiran berfikir : soaljawab dan merumus
Peneranpan nilai : khusyuk, hormat dan
disiplin
Bahan bantu mengajar : LCD, komputer, kad
imbasan
Langkah / Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2minit)
|
Membaca doa sebelum belajar :
ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﻟﻠﻬﻢ ﺍﻓﺘﺢ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﺣﻜﻤﺘﺍﻙ ﻭﺍﻧﺸﺮ ﻋﻠﻴﻨﺍ ﻣﻦ ﺧﺰﺍﺋﻥ ﺭﺣﻤﺘﻚ
ﻳﺎ ﺃﺭﺣﻢ ﺍﻟﺭﺍﺣﻤﻴﻦ
|
Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran
|
Nilai : Khusyuk
|
Set induksi
(5 minit)
|
Tayangan video
|
Guru mempamerkan tayangan video
Guru meminta murid-murid melihat dengan teliti
dan mendengar tayangan dengan cermat
Guru mengajukan soalan kepada murid-murid
Murid menjawab soalan guru
Guru mengaitkan video dengan tajuk yang ingin
dipelajari
|
Kemahiran : berfikir
Strategi : berpusatkan murid
Pendekatan : deduktif
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Pengertian baligh dari
segi bahasa ialah sampai atau jelas
Dari segi istilah
ialah satu tahap umur manusia sudah sampai atau jelas dari segi jasmani,
rohani, akal dan emosi untuk menerima dan mengamalkan seluruh perintah Allah
dan meninggalkan seluruh larangannya
Perkembangan umur
manusia menurut Islam
Bayi (1-2 tahun)
Kanak-kanak
(2-8 tahun)
Remaja (9-15 tahun)
Belia (10-21 tahun)
Dewasa (lebih daripada
21 tahun)
|
Guru menerangkan pengertian baligh dari segi
bahasa dan istilah
Guru mempamerkan carta belajar perkembangan umur
manusia kepada murid dan menjelaskannya
Guru mengaitkan perkembangan seseorang dalam
kehidupan
Murid menghayati pengajaran yang telah
disampaikan oleh guru
|
Kemahiran : pendengaran, berfikir dan melihat
Strategi : berpusatkan bahan
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Tanda-tanda baligh bagi lelaki ialah keluar mani
melalui mimpi atau jika dengan adanya syahwat bagi perempuan ialah kedatangan
haid.
Tanda-tanda selain daripada itu, bagi lelaki
suara pecah, tumbuh misai atau janggut.
Bagi perempuan, perubahan tubuh badan seperti
berat badan bertambah, jerawat atau
Ciri-ciri orang yang baligh
1)dapat berfikir secara matang
2)dapat membezakan dan menilai perkara yang baik
dan yang buruk
3)sudah boleh menjangka perkara yang akan
terjadi
|
Guru menjelaskan tanda-tanda baligh bagi lelaki
dan perempuan
Guru memberikan ciri-ciri orang yang sudah
baligh serta perkara yang berkaitan dengannya
Murid memberikan perhatian kepada guru
|
Kaedah : perbincangan, soaljawab
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Memadankan tanda-tanda baligh bagi lelaki dan
perempuan
|
Guru mempamerkan permainan tentang perbezaan
tanda baligh lelaki dan perempuan
Guru memanggil beberapa orang murid ke hadapan
untuk memadankan beberapa kategori tanda-tanda baligh
Murid memadankan beberapaperkataan mengikut
kategori tanda-tanda baligh
Guru menyemak jawapan yang diberikan oleh murid
secara bersama-sama
Guru memberikan peneguhan positif dan negatif
|
|
Penutup
(3 minit)
|
Ulangkaji tajuk yang telah ipelajari
Pengertian baligh
Perkembangan manusia menurut Islam
Tanda-tanda baligh
Ciri-ciri orang yang baligh
|
Guru merumus semula tajuk yang dipelajari
Guru membuat kesimpulan berdasarkan tajuk yang
telah di ajar
|
Nilai : memahami tajuk yang dipelajari
Memberikan perhatian kepada guru
|
Comments
Post a Comment